Motorlu Testere Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Genellikle ağaç kesme motoru olarak kullanılan testereler; akülü, elektrikli ya da benzinli olmak üzere üçe ayrılıyor. Bu üç farklı motorlu testerelerin güçleri de kendilerine göre farklı farklı oluyor. peki Motorlu Testere Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Başlayalım:

Motorlutestere

Hayatımızda çok güzel kolaylıklar katan ürünlerdendir.  Kaliteli ve uzun ömürlü testereler hep yanınızdan ayırmayacağınız yardımcınızdır. Motorlu testere nedir sorusunun cevabı da burda yatar.

Sobalı evlerde yakacak hazırlamayı kolaylaştırdığı gibi bahçe işleri, budama işleri ve marangozhanelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Motorlu testerekullanımı testeremodeline göre değişiklik göstermektedir. Benzinli, elektrikli ve akülü motorlutestereler sıklıkla kullanılan motorlutesteremodelleridir.

Benzinli motorlu testereler, daha büyük alanlarda ve daha uzun süreler kullanıldığından motor kuvvetleri de diğerlerine göre daha yüksek cihazlar olarak biliniyor. Elektrikli testereler ise daha titreşime sahip olmaları ve daha az ses vermelerinin yanı sıra karbon salınımının olmaması sebebiyle kapalı veya küçük alanların kullanımı için daha uygun olduğu söyleniyor. Akülü testereler ise aynı aküyü kullanan çit düzeltme, yaprak toplama ve çim biçme makinesi gibi hobi amaçlı kullanılıyor. Bu akülü testereler tek tek ya da set halinde satılabiliyor. Motorlu testerelerin bu üç çeşidinde de yaygın olarak Stihl marka motorlu testereler tercih ediliyor.

Peki, bu motorlu testerelerden satın alırken, seçiminizi neye göre yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Motorlu testere tercihinizde aşağıdaki maddeler seçiminizi belirlemeniz de yararlı olabilir.

 Makinenin Boyutu

Satın alacağınız makinenin boyutu ve ağırlığı kullanım süresine bağlı olarak önem gösteriyor. Uzun süre kullanımda ağırlığı kullanımda kolaylık sağlama açısından çok önemli… Daha önce testere kullanımı pek yapmadıysanız ve bu konuda tecrübeli değilseniz, küçük ve hafif modelleri tercih etmenizde fayda var.

Orman işçisi gibi ağır işlerle uğraşan biriyseniz, mümkün olduğu kadar hafif ancak güçlü motoru bulunan bir testere ihtiyacınızı tam olarak karşılayabilir. Elektrikli ve akülü motorlu testerelerin, benzinli testerelere göre ağırlık olarak daha hafif olduğunu da belirtmek isteriz.

Motor Gücü

Motorlu testerelerde motor gücü, kullanım yoğunluğu ve kesim yapılacak alanın büyüklüne göre büyük önem taşıyor. Motor gücü daha düşük bir testerede, kesim sırasında titreşim daha yoğun olacağı için bu durum kullanan kişiyi yorabilir ve yaralanmalara sebep olabilir. Yoğun şekilde kullanmasanız da düşük titreşime sahip testereler daha konforlu bir kullanım imkanı sunacağından bu motorlu testereleri tercih etmeniz daha faydalı olabilir.

Fiyat - Performans Karşılaştırması

 

Satın alma işleminde, optimal katkının sağlanabilmesi açısından ödenecek fiyat karşılığı beklenen performans iş gücü eğrisi olarak tanımlanıyor. Özetle; satın aldığınız motorlu testere, bahçenizde bulunan ağaçların veya çitlerin budanması gibi küçük işlerde kullanılacaksa elektrikli ya da akülü testere almanız tavsiye edilir. Eğer profesyonel olarak sürekli kesim amaçlı, açık arazide kullanım yapacaksanız benzin motorlu testere kullanımı daha uygun olacaktır.

 

Kullanılacak Çevre

Motorlu testerelerin kullanım alanı da oldukça önemli… Eğer motorlu testereyi kapalı alanda kullanacaksanız, karbonmonoksit zehirlenmesi gibi istenmeyen kazaların önüne geçilebilmesi açısından kapalı alanlarda elektrikli ya da akülü modellerin tercih edilmesi önem taşıyor. Açık alan kullanımları için de elektrik kablosu sermek veya sürekli akü şarj etmek ve yedek akü satın almak kullanımı zorlaştıracağı için benzinli motorlu testere kullanılması öneriliyor.

Güvenlik

Motorlu testere alımlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da oluşabilecek kazaların önüne geçilmesi için güvenlik oluyor. Satın alacağınız testerenin, yaralanmaların önüne geçilmesi için Kaliteli motorlu testere olmasına dikkat etmeniz de fayda var.